اسلاید شو

روانشناسی کودک > رفتار بزرگترها در برابر اذیت کودکان - خانواده سالم
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


درهر سنی خصوصیات اخلاقی و رفتاری کودکان فرق می کند و حتما می بایست متناسب با شرایط سنی کودک  برخورد کرد   به هر حال در مورد ...
 

 بچه های کوچک بزرگترها را اذیت می کنند چگونه با آ نها رفتار کنیم  ؟

 

درهر سنی خصوصیات اخلاقی و رفتاری کودکان فرق می کند و حتما می بایست متناسب با شرایط سنی کودک  برخورد کرد   به هر حال در مورد کودکان 3 ساله ها و بالاتر توجه به نکات زیر ضروری می باشد . 

                             

1)      گاهی کودک رفتارهایی دارد که مورد قبول خانواده نیست در این مواقع والدین می بایست پیروی از مقررات اجتماعی    را به کودک  بیاموزند  اگر خواسته های والدین عاقلانه و متناسب باشد و نیاز کودک به محبت را ارضا کند کودک به    تدریج تحت کنترل در خواهد آمد .

 

2)      اگر الزام بزرگترها شدید و ابراز محبت آنها به صور ت صحیحی نباشد طفل ممکن است که رفتارهای نابهنجار این دوره را تشدید کند و امکان دارد که این ناهنجاریها در او تثبیت شوند .

 

3)      طفل خردسالی که از او انتظارات زیادی دارند و یا نسبت به وی محبت کمی ابراز شده به دو شکل واکنش نشان می دهد اولا ممکن است نهایت کوشش خود را باتوانایی محدودی که دارد برای انجام تقاضاهای بزرگترها بکار برد و به یک کودک در خود فرو رفته مبدل شود . ثانیا امکان دارد سرکش با ر آید  سرکش بودن کودک ممکن است بصورت پرخاشگری باشد که همان اذیت بزرگترهاست .

 

4)      ممکن است بزرگترها مانع کاری که کودک میل دارد انجام دهد شوند در این حال کودک تحریک و عصبانی می شود در حین عصبانیت نمی توان کودک را با استدلال آرام کرد بلکه درآ ن لحظه فقط باید آرامش خود را حفظ کرد و به احساسات کودک پاسخ داد و به دنبال علت عصبانیت نباشیم همین قدر که به او بگوییم شما عصبانی هستی و خیلی ناراحت شدی و او را نوازش کنیم کافی است .

 

5)      گاهی اذیت کردن کودک مربوط است به نیاز استقلال طلبی او که بزرگترها با دخالت در امورش مانع احساس او می شوند .

 

6)      گاهی اذیت او به منظور جلب توجه است هنگامی که بزرگترها به امور خود مشغولند و از کودک غافل می شوند کودک برای جلب توجه نمودن به آزار و اذیت بزرگترها می پردازد .

 

7)      اگر آزارو اذیت کودک بر اثر الگو پذیری است باید روی الگوی کودک کار کرد .

 

 

 

 

منابع پاسخ :

1)      قرآن کریم : اسرا آیه 11و83 و کهف آیه 54 – علق آیه 6

2)      نهج البلاغه نامه 31

3)      تربیت کودک بدون تنبیه ترجمه منصور بهرامی

منابع ارجاعی جهت مطالعه بیشتر :

تربیت طبیعی در مقابل تربیت عاریه ای ( دکتر عبدالعظیم کریمی )

 


ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی