اسلاید شو

خانواده و سلامت > آلودگی هوا، آستانه تحمل افراد را پایین می آورد - خانواده سالم

 

در این چند سال اخیر بارش نزولات آسمانی به شدت کاهش یافته است. اگر پیگیر اخبار باشید، شنیده اید که آلودگی هوا به مرز هشدار رسیده است... 

 

 

 

شاید شما هم مشهد را در سال های گذشته به خاطر بیاورید، که در این ماه از سال پوشیده از برف بود. اما در این چند سال اخیر بارش نزولات آسمانی به شدت کاهش یافته است. اگر پیگیر اخبار باشید، شنیده اید که آلودگی هوای مشهد هم بعد شهری مثل تهران به مرز هشدار رسیده است.

 

 

 

آلودگی چه تأثیری بر سلامت جسم دارد؟

آلودگی می تواند بر تمام ارگان ها و سیستم های بدن تأثیر منفی داشته و کارکرد آن ها را مختل کند. همچنین به تنهایی می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها باشد.

 

 

 

تأثیر آلودگی هوا بر رفتار افراد

مهمترین تأثیر آلودگی هوا بر آستانه صبر و تحمل افراد است. هنگامی که اکسیژن کافی برای تنفس وجود نداشته باشد فرد دچار خستگی زودرس، خواب آلودگی و در نهایت حالت های عصبی و تهاجمی می شود. در تنیجه شاهد درگیری فیزیکی بیشتری در بین افراد جامعه هستیم.

از جمله بیماری هایی که در روزهای آلودگی هوا بیشتر در بین افراد شایع می گردد، افسردگی است. هوای دودآلود و گذراندن بیشتر اوقات در خانه و عدم استفاده از فضاهای سبز می تواند در بروز و تشدید این بیماری موثر باشد.

 

 

 

بیشترین آسیب بر روی دستگاه تنفسی

در عین حال بیشترین آسیب بر روی دستگاه تنفسی اتفاق می افتد. بینی و سینوس های اطراف آن، ریه ها، نای و حنجره به عنوان فیلتر هوا و تبدیل اکسیژن عمل می کنند و اگر این دستگاه ها نتواند بخوبی عمل کنند عوامل بیماری زای بسیاری وارد بدن ما می شود.

این مواد سمی هنگامی که وارد سیستم تنفسی می شوند، حرکت تاژک هایی که در بینی و ریه ها وجود دارند و نقش فیلتر هوا را ایفا می کنند مختل می نماید.

هنگامی که این تاژک ها از بین می روند فرد دچار سرفه های شدید شبانه، ترشحات خلط دار، احساس خشکی در بینی و حلق می گردد. همچنین عفونت های باکتریال، آسم، برونشیت و تنگی نفس در این هوا بیشتر تشدید می شود.

 

 

 

4  توصیه در هوای آلوده

1-      مصرف شیر و فرآورده های آن سبب نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می شود. همچنین شیر بدلیل دارا بودن فسفر،منیزیم و کلسیم خنثی کننده سموم است.

2-      از هر نوع ماسکی که بمنظور جلوگیری از آلودگی استفاده کنید، باز هم مقداری ذرات آلوده از ماسک قابل عبور است، ولی بهترین ماسک ها آنهایی هستند که فیلترهای بیشتر و مناسب تری دارند.

3-      افرادی که مشکل ریوی دارند وقتی لباس شان آلوده باشد، در محیط تنفسی آلوده تری قرار می گیرند. چون البسه می تواند ذرات معلق در هوا را جذب کنند. به همین دلیل توصیه می شود در این موقعیت بحرانی افراد بیشتر استحمام و تعویض لباس کنند.

4-      محققان کانادایی اعلام کردند: آلودگی هوا می تواند باعث بروز دردهای شکمی شود. آنان همچنین اعلام کردند بروز دردهای شکمی در زنان جوان در اثر افزایش آلودگی هوا بیشتر است و علت این امر افزایش ابتلاء به سندرم روده تحریک پذیر در بین زنان است.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی