اسلاید شو

مدیریت خانواده > حضرت فاطمه (س) و زندگی سرشار از دانش ورزی - خانواده سالم
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


ناگفته پیداست که هر انسانی در زندگی خود نیازمند راهنما و الگوی عملی است زیرا فرد بدون راهنمایی، به بیراهه می رود و سر از ناکجا آباد درمی آورد. این مسئله به خصوص در جامعه ما که...
ناگفته پیداست که هر انسانی در زندگی خود نیازمند راهنما و الگوی عملی است زیرا فرد بدون راهنمایی، به بیراهه می رود و سر از ناکجا آباد درمی آورد. این مسئله به خصوص در جامعه ما که پرچم داری اسلام و دین نبوی را در اختیار داریم، مهم تر و ارزشمندتر است.

افراد چنین جامعه ای باید هر کدام الگوی یک فرد کامل و مفید باشند. و امروز 20 جمادی الثانی، سالروز ولادت یکی از بهترین مخلوقات عالم حضرت فاطمه زهرا (س) است. وقتی تصمیم گرفتم این یادداشت را بنویسم، نمی دانستم که از کجا باید شروع کرد و از چه ویژگی و حسنه اخلاقی حضرت فاطمه (س) باید گفت؛ اما کمی جستجو کردن میان زندگی آن بانو و زندگی زن های جامعه خودمان کمی راه را برایم روشن کرد.

در گشت و گذار در ابعاد زندگی بانوی اسلام آنچه که توجه مرا بیشتر به خود جلب کرد، دانش ورزی و دانش اندوزی ایشان بود. یعنی بانوی اسلام و نقطه اتصال و پیوند نبوت و امامت علاوه بر نگهبانی و نگهداری از بنیان خانواده و پایه های دین در حقیقت نمونه زیبایی است برای یک زن در همه دوران ها. زنان جامعه ما در سال های اخیر پس از انقلاب اسلامی علاوه بر حفظ بنیان خانواده حضور چشم گیری هم در اجتماع و مشاغل بیرون از خانه داشته اند و این حضور به زنان کمک کرد تا به کسب دانش و علم و حضور در عرصه های دانشگاهی آن هم در جهت پویایی و سلامت اعضای خانواده بپردازند.

برای همه ما که امروزه جزو زنان این جامعه و پرورش دهندگان سازندگان فردا یعنی فرزندان این مرز و بوم هستیم، الگو گرفتن براساس سیره حضرت فاطمه (س) همین بس که منزل ایشان به دارالتعلیم و دارالحکمه معروف بود و ایشان پاسخگوی سؤالات و شبهات مردم در زمان خودشان بوده اند. آن بانو بسیار اهل برنامه ریزی، مشورت، صبوری، صداقت و قناعت بوده اند و برای مشورت ابتدا با پیامبر (ص) سپس با حضرت علی (ع) و در نهایت با سلمان فارسی صحبت می کردند.

شیوه تربیت فرزند فاطمه (س) در خصوص فرزندانشان هم مبتنی بر اصول روان شناسی بود. ایشان در جمع با فرزندان خود با احترام برخود می کردند و توصیه زیادی به ورزش فرزندان می کردند. در این مجال اندک، مهلتی برای گفتن از ابعاد آن مقام نیست. هر چند که در تمام این قرن ها هم کسی نتوانسته است هه آنچه را که باید، بگوید. اما همین را یادآوری می کنیم که الگوهای من و تو در کنار ما هستند، اگر بهتر ببینیم.


ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی