اسلاید شو

۵ باور اشتباه درباره مو - خانواده سالم

تاریخ : یکشنبه 31 فروردین‌ماه سال 1393


«از وقتی این شامپو را می زنم، موهام خیلی می ریزد، باید موهاتو ویتامینه کنی و...» حتما این توصیه ها را که به صورت باور درآمده از آرایشگران شنیده اید...
دکترحبیب انصارین - متخصص پوست و مو«از وقتی این شامپو را می زنم، موهام خیلی می ریزد، باید موهاتو ویتامینه کنی، چقدر موهات خشک شده، یک آبرسانی درست و حسابی می خواهد و...» حتما این توصیه ها را که به صورت باور درآمده از آرایشگران شنیده اید...

در این مطلب راجع به صحت علمی این باورها صحبت می کنیم.


۱) رنگ کردن باعث ریزش مو می شود. توجه داشته باشید موی روی سرتان بافت مرده است و در حالت رشد و تکثیر نیست. علاوه بر آن رویش مو از ناحیه ریشه است که در عمق پوست است بنابراین رنگ کردن مو باعث ریزش مو نخواهد شد اما از آنجایی که برای رنگ کردن مو از مواد اکسیدانی استفاده می کنند تا ساقه مو متخلخل شود و رنگ نفوذ کند، این مواد به مو صدمه می زند و باعث حالت شکنندگی، موخوره و خشکی مو می شود.


۲) ممکن است بعضی از شامپوها با موی شما نسازد و باعث ریزش مو می شود. هرگز هیچ نوع شامپویی نه باعث رشد مو شود و نه ریزش مو. رشد مو یک مکانیسم داخلی است و به صورت موضعی نمی توانیم رویش آن را زیاد کنیم. در نظر داشته باشید رشد مو ۳ مرحله دارد: مرحله اول آناژن است که مو رشد فعال دارد، مرحله دوم کاتاژن است که به عنوان واسطه عمل می کند و مرحله سوم تلوژن است که در این مرحله مو رشد ندارد و مرده است. حال با این اوصاف، ۸۵ درصد موی شما در مرحله آناژن است و ۱۰درصد دیگر در مرحله تلوژن است که رشد ندارد و روی پوست سر قرار دارد و می تواند با دستکاری ما بریزد. در نتیجه ریزش مو ارتباطی به نوع شامپو ندارد بلکه یک مکانیسم داخلی است.


۳) بعد از رنگ و مش کردن مو حتما موی خود را ویتامینه کنید. موی روی سرتان یک بافت مرده است بنابراین هیچ نوع ویتامینی روی بافت مرده تاثیر ندارد. دقت کنید برای رشد مو تنها برخی داروهای خوراکی هستند که از طریق جریان خون، روی ریشه اثر می کنند و باعث رویش مو می شوند. تنها داروی موضعی که از پوست سر جذب می شود ماینوکسیدیل است. غیر از آن هیچ داروی موضعی ای باعث تقویت موها نمی شود.


۴) ماسک مو برای تقویت مو به ویژه پس از رنگ کردن کمک می کند. توضیحاتی که در مورد ویتامینه کردن مو بیان شد در مورد ماسک مو هم صدق می کند اما زمانی که موها رنگ می شود حالت طبیعی خود را از دست می دهد. خشک و شکننده می شود و به راحتی شانه نمی شود. ماسک مو سبب می شود ظاهر مو به طور موقت بهتر شود و پوششی ایجاد می کند تا مو راحت تر حالت بگیرد. در واقع ساقه آسیب دیده مو را می پوشاند و به مو ظاهر بهتری می دهد.


۵) سرم احیاکننده و تقویت کننده مو از ریزش مو جلوگیری می کند. این مواد که این روزها توسط آرایشگران بسیار تبلیغ می شود فقط می توانند مرتبا ساقه آسیب دیده مو را ترمیم کنند تا بتواند فرم بگیرد در غیر این صورت ساقه مو باید دوباره از پوست سر ترمیم شود.

 


ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی