اسلاید شو

کاهش وزن با رویکردی متفاوت - خانواده سالم

تاریخ : جمعه 3 بهمن‌ماه سال 1393

آیا جزء افرادی هستید که مرتب به باشگاه میروید، رژیم لاغری دارید ولی ترازو عدد بالایی را نشان میدهد؟ زمان آن رسیده کمی عمیق تر به موضوع بپردازیم و این راز را آشکار کنیم. این راز درخصوص دلایلی است که فکرش را نمی کردید.  

 
آیا جزء افرادی هستید که مرتب به باشگاه میروید، رژیم غذایی لاغری دارید ولی هنوز هم ترازو عدد بالایی را نشان میدهد؟ پس زمان آن رسیده کمی عمیق تر به موضوع بپردازیم و این راز را آشکار کنیم. این راز درباره دلایل معمول افزایش وزن نیست؛ بلکه درخصوص دلایلی است که فکرش را نمی کردید.

 

به نظر میرسد گاهی این معیارها در زندگی واقعی بدرستی کار نمی کنند. به این معنی که، برخی افراد هرروز ورزش میکنند ، مصرف غذاهای ناسالم را به حداقل میرسانند ، ولی به نظر میرسد وزن شان بیشتر هم میشود. برخی دیگر زندگی بی تحرکی دارند و هرگز هم افزایش وزن پیدا نمیکنند، مثل کسی که هر روز شکر مصرف میکند ولی حتی یک گرم هم به وزنش اضافه نمیشود.

همه ما مظنونین معمول افزایش وزن یا چاقی را می‌شناسیم ؛ زندگی بدون فعالیت بدنی ، مصرف نوشیدنی‌های قنددار، غذاهای سرخ‌شده، نوشیدنی‌های الکلی و حتی زمینه ژنتیکی . همچنین، همه‌مان معیارهای درست اجتناب از افزایش وزن را میدانیم ؛ ازجمله ورزش، برنامه غذایی با میزان چربی کم و تغییر کلی سبک زندگی.

هرچند به نظر می‌رسد گاهی این معیارها در زندگی واقعی به‌درستی کار نمی‌کنند. به این معنی که، برخی افراد هرروز ورزش می‌کنند ، مصرف غذاهای ناسالم را به حداقل می‌رسانند ، ولی به نظر می‌رسد وزنشان بیشتر هم می‌شود. برخی دیگر زندگی بی‌تحرکی دارند و هرگز هم افزایش وزن پیدا نمی‌کنند، مثل کسی که هرروز شکر مصرف می‌کند ولی حتی یک گرم هم به وزنش اضافه نمی‌شود.

آیا جزء افرادی هستید که مرتب به باشگاه می‌روید، رژیم غذایی لاغری دارید یا از قرص‌های لاغری استفاده می‌کند ولی هنوز هم ترازو عدد بالایی را نشان می‌دهد؟ پس زمان آن رسیده کمی عمیق‌تر به موضوع بپردازیم و این راز را آشکار کنیم. این راز درباره دلایل معمول افزایش وزن نیست؛ بلکه در خصوص دلایلی است که فکرش را نمی‌کردید. دانستن این راز جادویی همه ناکامی‌ها را برطرف می‌کند ولی همان‌طور که خواهید دید ، رویکردی متفاوت نیاز دارد.


استرس و افسردگی
تابه‌حال کسی به شما نگفته است که افسرده بودن موجب اضافه‌وزنتان می‌شود و این موضوع فقط مختص کسانی نیست که دل‌شکسته هستند و برای فرار از این حالت به بستنی خوردن روی آورده‌اند. درواقع، برخی از کسانی که استرس دارند به غذاها به‌عنوان چیزی که به آن‌ها آرامش می‌دهد یا چیزی که به‌عنوان راه‌حل مقابله با این حالت است، روی می‌آورند .علاوه بر این، آسیب‌های فیزیکی یا احساسی می‌تواند منجر به افزایش وزن به‌صورت مشخص شود و ایجاد شرایط پراسترس را به دنبال داشته باشد. همه این‌ها به دلیل یکی از هورمون‌های استرس به نام "کورتیزول" هست که عاملی پنهان است و درنتیجه اشتها را افزایش می‌دهد. این اتفاق در کسانی که در محیط کاری‌شان استرس دارند نیز روی می‌دهد و در این موارد داشتن فعالیت بدنی هیچ کمکی به اجتناب از افزایش وزن نمی‌کند.

مهم است بدانید چه چیزی موجب استرس شدید در شما می‌شود. درمان افسردگی روشی مؤثر برای جلوگیری از اجتناب وزن خواهد بود چراکه درمان مؤثر ذهن بر کل بدن تأثیر می‌گذارد. زنان و مردان با انواع مختلف استرس مواجه هستند که منجر به افزایش وزن می‌شود. گاهی تنها چیزی که لازم است رفتن به تعطیلات برای تجدیدقوا و کنار آمدن با فشارهای مشابه ای است که قبلا شما را دچار افسردگی کرده بود.


کمبود خواب
کمبود خواب واکنشی ناشی از استرس را در فیزیولوژی بدن تحریک می‌کند که موجب ذخیره فعال چربی می‌شود. درعین‌حال شخصی که بی‌خوابی دارد ممکن است برای وقت‌کشی در طول شب تنقلات بیشتری مصرف کند. علاوه بر این، کمبود خواب، ممکن است موجب تغییر در سطح هورمون‌ها شود و بنابراین اشتها و احساس گرسنگی را افزایش دهد و شخص مثل قبل بعد از غذا خوردن احساس سیری نداشته باشد.


داروها
داروهایی مثل ضدافسردگی‌ها می‌تواند اثرات جانبی بدی مثل چاقی داشته باشد که این موضوع به بدن شخص و میزان مصرف دارو بستگی دارد. در چنین شرایطی با تغییر سبک زندگی چیزی عوض نمی‌شود چراکه این چاقی تنها به دلیل تأثیر قرص‌هاست. تغییرات کمی که در متابولیسم بدن رخ می‌دهد و افزایش اشتها منجر به افزایش وزن قابل‌توجه وزن در یک ماه می‌شود.

خوب است یادآور شویم این شرایط که به دلیل مصرف داروهای تجویزشده ایجاد می‌شود موجب استرس فیزیولوژیکی می‌گردد. وقتی از فهرست داروهایی که موجب اضافه‌وزن می‌شوند اطلاع پیدا می‌کنید در ابتدا بسیار بی‌ضرر به نظر می‌رسند و زیاد نگران‌کننده نیستند. به نظر می‌رسد اثر آرامش‌بخش این داروها به افزایش وزن کمک می‌کند. اگر تصور می‌کنید که داروهایتان موجب اضافه‌وزن می‌شوند با پزشکتان مشورت کنید.


مشکلات سلامتی
شرایطی مثل دیابت نیز می‌تواند موجب افزایش وزن در بیماران شود. در بیماران دیابتی انسولین به میزان مطلوب تولید نمی‌شود و این امر موجب می‌رود قندها به‌طور غیرقابل‌کنترلی به چربی تبدیل شوند. یکی دیگر از دلایل اساسی افزایش وزن کم‌کاری تیروئید است. در کم‌کاری تیروئید میزان سوخت‌وساز بدن کم است زیرا میزان تولید هورمون غده تیروئید کافی نیست. بنابراین افزایش وزن به‌راحتی اتفاق می‌افتد چراکه در طول روز کالری کافی سوزانده نمی‌شود.

پلانتر فاشیاتیس۳ (التهاب رباط کف پا) نیز میتواند موجب افزایش وزن ناخواسته شود. چراکه این شرایط باعث می‌رود از میزان ورزشتان کم کنید و همین موجب افزایش وزن می‌شود.

با درمان این مشکلات می‌توان روند افزایش وزن را تغییر داد. برنامه ورزشی‌تان را متناسب کنید تا از افزایش وزن ناشی از کم‌تحرکی اجتناب کنید این کار از درد ناشی از پلانتر فاشیاتیس جلوگیری می‌کند.


ناکافی بودن مواد مغذی ضروری یا کند کار کردن روده‌ها
ناکافی بودن میزان ویتامین D ، آهن یا منیزیم می‌تواند بر متابولیسم بدن تأثیر داشته باشد یا سطح انرژی‌تان را طوری کاهش دهد که داشتن سبک زندگی سالم برایتان مشکل شود. درنتیجه برای انجام ورزش احساس ضعف می‌کنید و برای بالا بردن سطح انرژی‌تان به مصرف غذاهای شیرین و کربوهیدرات‌ها روی می‌آورید. مسائل گوارشی ازجمله حرکات روده‌ای کند نیز می‌تواند دستگاه گوارشتان را تحت تأثیر قرار دهد و موجب اضافه‌وزن شود.

برای اینکه بدانید شانستان برای تناسب‌اندام مطلوبی که در نظر دارید چقدر است ، بررسی دلایل بالا بسیار مهم است . گاهی مسئله ممکن است به‌سادگی احتباس آب در بدن یا افزایش حجم عضلات باشد که موجب اضافه‌وزن می‌شود. بنابراین دلایل افزایش وزن بیشتر از آن چیزی است که در ظاهر به نظر می‌رسد.این امر تااندازه‌ای نشان می‌دهد که چرا وقتی به دنبال برنامه کاهش وزن هستیم، این برنامه باید متناسب با علت ریشه‌ای افزایش وزن هر شخص باشد.

 

فاطمه سالمی
منبع: شبکه جوانان رضوی ( شجر)

 
ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی